Lelkimami Anya Blog

...gyerekkel szívvel-lélekkel

10 pont a magabiztos szoptatáshoz

2016. május 08. 00:40 - Lelkimami Anya Blog

Szoptatásról másképp - 2.rész

Szerintem sok felesleges pánikot el lehet kerülni, ha a fontos tényekkel tisztában vagyunk..ami persze kezdő anyukaként ritkán adatik meg. Nagyon kedves, aranyos védőnénik volt, neki is vannak gyerekei, unokái is...de sokszor könyv szagú volt, amit mondott. Sajnos...és most kövezzen meg engem, aki szeretne...de azt gondolom, hogy a baj ott kezdődik, ha a doki és a védőnéni olyan tanácsokkal lát el, hogy ezt és azt ne csináld. Mert kizökkenhetsz az anyai kis megérzésekkel teli világodból...

Szóval bele is csapok a közepébe:

1) Emlékszem, hogy N. baba születése előtt sokan javasolták nekem a Suttogó könyvet és hogy nekik ez a pontos napirend szerűség mennyire bejött. Hogy 3 majd 4 óránként etettek. Mellette tudtak dolgozni. Így megszokta a gyerek, hogy mikor eszik/ehet. Itt nem biztos, hogy megszokásról, megtanulásról van szó, hogy a gyerek csak akkor jut anyatejhez...Inkább beletörődésről. (Nem bántásból írom, bár csúnyán hangzik.) Pici babát nem azáltal tanítjuk, ha korlátozzuk, hanem ha az igényeit kielégítjük. Tudom, úgy voltam vele, hogy az elején írom, mikor eszik, lássam, mi a ritmus majd szépen lassan próbálom "igazgatni" a napirendjét...Aztán szerencsére eltelt 1 hét...2 hét...3 hét.. de nem léptem meg. Talán annak is köszönhetem, hogy (és most nem viccelek) az első hónapban óramű pontossággal (+/- pár perc) 3 óránként evett...csak pislogtam, hogy lehet. Emlékszem, hogy egyik barátnőmmel beszéltem telefonon: "Igen, persze, tudtunk beszélni. 2 körül kel majd N."-mondtam. "Honnan tudod? Keltitek?" - kérdezte. Nem keltettük...és 13:58-kor szólt, hogy felkelt és éhes. Hiszek az igény szerinti szoptatásban. Ez által áll be a "kereslet-kínálat", hogy mennyi tej kell a babádnak. És a másik, hogy velünk felnőttekkel is előfordul, hogy nem ugyanakkor és nem ugyanannyit eszünk.

2) A szoptatás a baba minden igényét kielégíti: testközelség, megnyugtatás és táplálék. Nem biztos, hogy csak az evés miatt kéri magát a baba cicire...Pl. ha számára sok idegen veszi őt kézbe, sok az ismeretlen, új inger...előfordul, hogy kis idő elteltével ismét szopizni szeretne...Ilyenkor megkérdezheted (vagy éppen mások), hogy hát most ettünk? De itt nem csak a táplálék forrás a lényeg...

3) Szoptatott babát nem lehet túletetni.A baba tudja, hogy mikor és mennyire van szüksége. Az ösztönökkel még sokáig sokkal jobban fogja tudni...

4) A kezdeti időszak...telt, feszülő mellek...csöpög belőle a tej...tök jó, hogy manapság már lehet venni melltartó betétet. Mit csináltak régen a nők? :) A betétekből is több méretű, különböző alakú, puhaságú, ragasztócsíkos vagy nélküli létezik. Ez után időszak után visszaáll az eredeti méretre és tapintásúra a melled (ilyenkor is csöpöghet, ha nem is mind a kettő, de legalább az egyik, ha a másikból szopizik a baba...beindítja ott is a tejleadó reflexet). Attól még, hogy nem nagyok, duzzadtak a melleid, még van bennük tej. Ezt úgy jó elképzelni, hogy ott "raktároz" a melled, de a tejcsatornán keresztül érkezik az anyatej (nem megyek bele az anatómiai részletekbe, keress rá nyugodtan :).

5) Délelőtt több, hígabb a tej, akkor inkább a szomjoltás a célja. Este pedig kevesebbnek érezheted, de ekkor laktatóbb, zsírosabb.Éjszaka olyan hormonokat is tartalmaz az anyatej, ami miatt a baba könnyen folytatja tovább az igazak álmát. Ezért van, hogy eszik és alva teszed  vissza az ágyba.

Hogy ne zökkentsük ki a babát a napi ritmusból, az anyatejet akkor a legjobb megkapnia, amikor az termelődött a melledben. Ha valahova el szeretnél menni és lefejnéd a tejedet, hogy Apa/Nagyi adja oda neki, akkor ezt mindenképp vedd figyelembe! Én ezzel nem igazán éltem, inkább nem mentem, együtt mentünk vagy visszaértem...a szoptatás lelki oldala miatt. De soha sem tudhatod. Semmi sem elítélendő!

(Megjegyzés:az anyatej összetétele a baba igényeinek megfelelően is változik a kor előrehaladtával.)

6) Eleget szopizik-e a baba? Ha van 4-5 nedves pelenkája, rendesen széklete, a súlya is gyarapszik, akkor nem kell aggódnod.

7) Egyél csak mindent, K betűseket is, citrusféléket is, stb. Majd a baba reakciójából meglátod, hogy mit szükséges kerülnöd. De alapvetően fontos, hogy változatos legyen a táplálkozásod. Emlékszem engem a védőnénink úgy zökkentett ki, hogy el kezdte mondogatni, hogy ne egyek citrusféléket, mert azért "ragyásabb" az akkor pár hetes N. babánk arca. Onnantól kezdve elindult egy "mit ehetek és mit nem para"... Még hasfájósnak is titulálta N. babát, mert volt egy kb. 1 hónapos időszak kb. 2 hónaposan, amikor délutánonként sírt az egyébként tényleg csak "evő és alvó, már kicsit nézelődő" babánk ("szerencsések"vagyunk, tudom).  Biztos vannak tényleg hasfájós babák...de az a véleményem, hogy sokszor az Anyuka "stressze", aggodalommal teli fáradtsága kelti ezeket a tüneteket (akár ilyen egyszerű tanácsok miatt, mert ugye Anya jót szeretne a babának).

 8) Megvannak az átlagos számok, hogy hetente/havonta mennyit kellene gyarapodnia a babának, hány óránkét és mennyit eszik. Egy szám nem mond el semmit a kisbabánkról. Inkább arra való, hogy másokhoz mérjük, viszonyítsuk őt, ami nem használ senkinek. Sőt: árt! Átlagos számokról beszélünk! Én szívből ajánlom, ha megteheted (nem koraszülött a baba, nincs rá egészségügyi komoly okod), ne mérd minden szopinál a babát. Bízz benne és magadban!

9) Ha megfáztál, lázas vagy, stb. szoptass nyugodtan! Az immunanyagok átmennek a tejen keresztül. Emlékszem, mikor 38 és valahány fokos lázam volt, N. baba 2 hónapos...bennem is felmerült ez a kérdés. Fontos, hogy kezeld a helyzetedet, gyógyulj, pihenj.A tartós láz csökkentheti a tejet...de mondom, a tartós magasabb hőmérséklet, szóval nem kell megijedni :) Nem mindegy, hogy szoptatás mellett mit veszel magadhoz! Sőt, nekem olyan is volt, hogy N. baba fázott meg, nekem semmi bajom nem volt, de szerintem azért "lebetegítette" magát a szervezetem, hogy minél több ellenanyag termelődjön neki :) Bár arról is olvastam anno, hogy ha a baba fertőzés jeleit mutatja, a jelzés eljut az anyukája szervezetéhez és a megnövekszik az anyatejben az immunanyagok száma.  

10) Ha"jól"csináltuk, pár hét alatt beáll a kereslet-kínálat egyensúlya, és naponta annyi tejet termelünk, amennyit a babánk megeszik. A növekedési ugrásokkor azonban hirtelen több tejre lesz szüksége, ezért a napirendet felborítva egy-két óránként enni kér. Volt olyan, hogy majdnem 15x szopizott N. baba a nap folyamán. Olyan is volt, hogy éjszaka 2 órán keresztül csak szopizott.Az első fejlődési ugrásnál emlékszem jött át N. baba szobájába a Párom...én majdnem sírtam, hogy ennyi ideje itt görnyedek, nem értem mi van... Ez teljesen normális, nem azt jelenti, hogy elapadni készül a tej.Meséltek nekem a fejlődési ugrásokról...de nem értettem és nem tudtam, hogy az ezt jelentené. A növekedési ugrások időpontja babánként változó, a "nép megfigyelések szerint" 3 hetes, 6 hetes, 3 hónapos és 6 hónapos kor körül jellemzőek, de ez is +/- eltérésekkel érvényes.

Miért van az, hogy a kistesó kevésbé hasfájós? Mert már nem feszül rá, aggodalmaskodik az Anyuka...már van rutinja :) (Biztos vannak igazán hasfájós babák.) De persze olyannal is találkoztam, ahol a másodikkal minden másképp történt...Nagyon nehéz jó tanácsot adni! Próbáltam összeszedni az általam is sokszor kutatott részleteket, amik segítettek megérteni a dolgokat...hogy el tudjak lazulni és nem aggódni..ami aggodalom egy "jól szeretném csinálni" érzésből fakad :)

Amit viszont szívből ajánlok, hogy:

- Merjünk biztos forrásból kérdezni, tájékozódni (a védőnénit, dokit is annak gondolná az ember..tisztelet a kivételnek..és mielőtt mindenki levonná a következményeket...nem vagyok védőnő-doki ellenes, volt sok jó tanácsuk!).

- Pozitívan gondolkozzunk! Akár képzeljük el, hogy húúú mennyi tejünk van, milyen sokat eszik,... Ne adjuk fel, ha nehézségbe ütközünk (próbáljunk ki más szoptató pózokat, stb.). Tényleg a nőknek csak kis százalékban genetikai okokból nem adatik meg a szoptatás...egyébként agyban dől el! De ha ebbe a kis százalékba tartozunk, sem szabad elkeserednünk, hiszen mindent megtettünk! Attól még nem leszünk rossz anyák, ha nem sikerül szoptatni!

- És ami még fontosabb: ne kifelé figyeljünk, hanem befelé...babánkra, magunkra, megérzéseinkre! Ő is mindent elárul és segít...akkor is, ha még nem 100% értjük...ki fog alakulni bennünk is az ösztön!

 

8 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://lelkimami.blog.hu/api/trackback/id/tr98691574

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nurserykingu 2016.05.11. 21:25:02

Pár plusz gondolat tőlem
1, Igény szerinti szoptatás. Az első hónapokban valóban ezt kell követni,egyszerűen azért,mert a baba gyomra nagyon pici,és gyorsan ürül. Viszont egy idő után érdemes rendszert vinni az egészbe. Ez nem lesz bonyolult,mert az anya látni fogja,hogy a gyereke milyen időközönként éhezett meg.
2, Kiskorban valóban van a cicinek nyugtató hatása,egy párhónapos számára nincs ennél jobb. Viszont, ahogy növekszik érdemes ezt mással kiváltani,öleléssel pl.
3, Nem lehet,addig ameddig csak szoptatott. Amint megismerkedik más ételekkel már óvatosabbnak kell lenni. Én ezért nem ajánlom a komfortcicit egyéveseknek.
4, Ez igaz:) A tejmennyiség nem a kosármérettől függ. Úgyhogy mindenki tegye mellre a babát
5, ha úgy adódik nyugodtan eheti cumisüvegből a tejet. nem ezen fog múlni a későbbi kapcsolat. itt egyre kell figyelni,hogy vegyük ölbe a kicsit,hogy érezhesse az illatunk.
6, Így van,nem kell feleslegesen ijedezni.
7, így van, változatos étkezés alap
8, ne rakjuk minden étkezés után mérlegre a babát,de ne is vessük el a mérleget. az ugyanis,hogy mennyi ideig volt cicin nem megbizható. az első hónapban nem fogyhat a baba, hanem pont hogy híznia kell,és ezt csak méréssel lehet látni. ha nem gyarapszik,annak ellenére,hogy szoptatva van x ideig,akkor érdemes felkeresni gyerekorvost,és az anyának is orvost. Előfordul ugyanis,hogy az anyánál van vmi egészségügyi gubanc,ami miatt nem úgy alakulnak a dolgok,ahogy képzelik.
9, Igen lázasan lehet szoptatni. Egyszerűen azért is,mert nem a lázasság kezdetén leszünk betegek,hanem korábban,így ha addig nem fertőztünk,ekkor sem fogunk.
10, igen,vannak ezek az ugrások,amikor kicsit több az igény

A lényeg az,hogy bátran,és önbizalommal telve próbálkozzanak az anyukák:)

Lelkimami Anya Blog 2016.05.11. 21:47:34

Kedves Kinga!

Nagyon szépen köszönöm a részletes hozzászólásodat :) Örülök neki nagyon!

1) Igen, itt az igény szerinti szoptatást emeltem ki. A "rendszer" (=látja az Anyuka, mikor éhes a baba és ezáltal kialakul egy rend az életükben, mely napról napra visszatér és mely aztán apránként változik...alakul...az alvások számával is) nem bonyolult, ahogy Te is írtad! Amire én gondoltam, az az, hogy sajnos előfordul, hogy valaki a 3-4 órákat úgy tartja be, hogy nem akkor reagál, amikor a baba éhes.
2) Köszönöm a kiegészítést, igen! Ez később egyértelmű!
3) Hiszek abban, hogy később is nagyon okos a baba...ami hiány van a szervezetében, azt igyekszik pótolni a hozzátáplálásnál. Hogy inkább milyen ételt választ, eszik szívesen. Persze ezt figyelmesen, terelgetve jó hagyni. Nehogy egyoldalúvá váljon a táplálkozása.
5) Persze, ha néha cumisüvegből kap és nem ciciből nem dől össze a világ! Ott vannak, aki tápszert kapnak és ott is kialakul jó kapcsolat az Édesanyával! Sajnos én nagyon maximalista vagyok lelki síkon (ha választanom kellett hogy cici vagy cumisüveg, ha már megadatott/megadatik)...inkább mindenhova együtt mentünk, visszaértem vagy nem mentem. Ezt bocsássátok meg nekem...nem tudom félretenni ezt a rögeszmémet. Ez csak az én véleményem és mindenki annyit vesz el belőle, amennyit szeretne. Köszönöm Kinga, hogy erre is hasznosat írtál!
8) Nem vetem el a mérleget! Köszönöm, hogy felhívtad a figyelmemet, hogy félreérthető lehetek! Mi is hetente mentünk a védőnénihez az első hónapokban, majd utána havonta - amikor is mérlegeltünk.

Tényleg köszönöm Kinga a soraidat! Tudom, hogy már párszor leírtam, de tényleg nagyon jó, hogy válaszoltál és ha van időd és kedved, máshol is írj! Tényleg hasznos lehet másoknak :)

Köszönjük a bátorítást!

Trollmama 2016.05.12. 13:46:31

@Nurserykingu:
Elnezest,de muszaj irnom megint. A cumisuveg,akar egy hasznalat is cumizavart okozhat. Aki tapasztalta mar,h a babaja egyik pillanatrol a masikra fejet rangatja,es sir mellen,vagy egyszeruen elutasitja,az sosemm akarja tobbe atelni. Mint ahogy azt sem,h wgy csoros poharat hasznalo baba elkezd raharapni a mellre. Egy sajat cikkedben is ajanlod a c.uveget,annak veszelyeire nem hivod fel a figyelmet. Ez nagyon helytelen.nincs szoptatasbarat c.uveg. helyette van sved itatopohar,kanal,fecskendo,szondas ujjetetes,szoptanit keszulek. Itt ez tapasztalt anya fontos,jo informacioit helytelenul javitottad. Ajánlom a La Leche Liga szoptatos fuzetet,sot az egesz oldalt atolvasasra.

Trollmama 2016.05.12. 13:47:24

Az 1eves peedig nyugodtan komfortszopizhat, mint ahogy a par honapos is. Mivel hozzataplalas utan nem az anyatej,hanem a túlzott cukor,zsir fogyasztasa okozza az elhizast.
Az anyatej osszetetele allandoan valtotzik,sot,nagyobb korra a babak megtanuljak iranyitani a szopas folyamatat,igy nem mindih valtjak ki a reflexet. Ezzel parhuzamosan az anyatj immunanyag tartalma no,h a szocializalodo kisgyermek vedettebb legyen. Gyonyoru szamadatos kutaatasok szolnak errol. Mint ahogy arrol is,h pl a fogzasi fajdalom enyhitese en is segit a szzoptatas. Így neem ertem,miert irod,h ne komfortozzon az 1 eves. Inkabb toltsiuk bele a nurofent,meg vegyuk a patikaban a géleket? Ne haragudj,muszaj megkerdeznem Kinga. Van gyereked? Szoptattal? Olvaastal friss szakirodalmaat?
Ha igen,akkor tudod,h az valtozo osszetetel miatt nincs ertelme a szoptatasok mérésének. Kezdetben lehet pl.napi meres a pelusok.ellenorzesek mellett,aztan eleg a heti.

Trollmama 2016.05.12. 13:47:45

És micel novekedesi ugras BARMIKOR lehet,ill.a baba barikor igényelheti a plusz folyadékot (meleg ido,vagy szaraz szoba),az immunizalast,vaggy akar az osszebujast (fajdalom),ezert nemm ajanljak a SZAKEMBEREK az idore szoptatast. A szoptatasportalon megtalalid a laktacios szaktanacsado kepzes torzsanyagat Kinga..szerintem fontos lennee hitelesen informalodni.

Lelkimami Anya Blog 2016.05.12. 14:41:17

Kedves Trollmama!

Köszönöm a hozzászólásodat!

- A cumizavarról én is hallottam és nagyon jó, hogy írtál róla! Nálunk - ahogy írtam - minimális volt a cumisüveg használata. Lelki okból, megérzésem alapján. A"hasfájósnak" titulált időszakban Colief csepp+anyatejhez használtuk...(utólag azt mondom, hogy sajnos), de erről egy külön szándékoztam írni. Mert meg van lelki síkon is az álláspontom a hasfájásról is és ott szerettem volna belemenni, de nem bánom hogy szakmailag megerősítettél! Köszönöm :)

- Komfortszopira azért nem reagáltam Kingánál, mert szintén megér egy külön fejezetet. Nagyon megosztóak (sajnos) az álláspontok. A lényeg, hogy nekem a kineziológus dúlám mondta, hogy jajj csak nehogy hagyjam majd a komforszopit... Remélem, érzitek a csalódottságomat...kineziológus...aki a lélekkel is foglalkozik, hogy mondhat ilyet?! A mai napig (1.5 éves N. baba) napközben is sokszor kerül mellre, amiből sok a komfort szopizás: ha fáj a foga (a természetet csodája az anyatej, mely ilyenkor a fájdalom csillapításhoz mindent megad), mozgásfejlődéskor...ami nem csak fizikai feladat a babának, hanem idegrendszerileg is hozzá kell, hogy erősödjön (más síkból látni a világot;megcsinálni olyan dolgokat, amiket eddig nem tudott; stb. ) Szóval amikor nagyobb mozgásfejlődés következik vagy más jellegű idegrendszert megterhelő esemény, fejlődés, ne lepődjünk meg, hogy gyakran kér cicit a baba. És utasítsuk el a mellre kéretszkedést a babától? Ha arra van szüksége? Majd ő jelzi, hogy mikor nem ez lesz, amire vágyik. (Majd a mozgásfejlődésről is szeretnék írni és erre majd kitérek!) Teljesen egyet értek Veled Trollmama!

- Anyatej összetételének napszakok és baba életkora szerinti változásáról is írtam, köszönöm Trollmama a megerősítést!

- Időre szoptatással nem értek egyet, ahogy olvastátok. Igény szerinti szoptatás fontos végig, nem csak az első hónapokban!
1) Mi felnőttek is megéhezhetünk más-más időben. 2) Nem kap megfelelő választ a baba a kérésére. (Fontos a válaszkészség itt is, de erről szintén szeretnék bővebben mesélni!) 3) Ha igény szerint szopizik, beáll a neki megfelelő mennyiségű tej (kereslet-kínálat) és annak összetétele is az igényeinek megfelelően változik. 4) A baba kérésének megfelelően azért kialakul egy körülbelüli rendszer az életetekben (nem óramű pontossággal, nálunk pl. +/- kb. fél óra..nem mérem), mely napról napra vissza-visszatér. Azonban ez a kora előrehaladtával aztán változik (gyomra , emésztése fejlődik,stb.), befolyásolja az alvások száma is...

U.i.: Emlékszem a 80 év körüli házinénink mesélte, hogy anno este 10 és reggel 6 között nem kaptak enni a babák. Nem hiába volt meg nekem N. baba születése előtt az a kép, hogy a csecsemők állandóan sírnak...Amikor N. baba betöltötte az 1 évet teljesen ledöbbent, hogy "Még szopizik? Nagy lesz ennek a kára!" - mondta. Folytatva...azért nem kaptak semmit, hogy megtanítsák őket, hogy este nincs evés. Aztán jött egy másik időszak, Anyukámék anyasága, amikor teát vagy cukros vizet kaptak a csecsemők. ..
A szülői válaszkész neveléssel tanítjuk a babákat, gyerekeket!

Köszönöm Trollmama a szakmai megerősítést!

Szép napot,
Lelkimami

Trollmama 2016.05.12. 22:22:20

@Lelkimami Anya Blog:
Igen,bocs,félreertheto voltam,Nurserykingunak szantam a hozzaszolasokat! Mivel nem ereztem jogosnak tobb pontban a helyteigazitast!
Sztem nagyon fontos ez a hozzaallas,amit ze képviselsz,h az anyai oszton a legjobb tanacsado! Es hasznaljuk nyugodtan,amit a termeszet adott. Varom a folytatast!

Lelkimami Anya Blog 2016.05.12. 22:25:47

Kedves Trollmama!

Nem voltál félreérthető! :) Köszönöm, hogy szakmailag komolyan veszed, amit csinálsz!

Üdv.: Lelkimami
süti beállítások módosítása